Inowrocław i okolice

Inowrocław i okolice

Przyjeżdżając do Inowrocławia, każdy wie, że obowiązkowym elementem jaki trzeba odwiedzić jest piękny Park Solankowy. Jednak Inowrocław i jego okolicę mają dużo więcej do zaoferowania i podczas dłuższego pobytu warto znaleźć chwilę by odwiedzić również inne miejsca.

A oto nasze propozycje atrakcji:

Inowrocław

Park Solankowy

Piękny Park Solankowy jest główną atrakcją miasta Inowrocław i częstym powodem, dla którego ludzie decydują się na odwiedzenie naszego pięknego miasta. Park został założony w 1874r. i od tamtej pory bez przerwy się rozwija i powiększa. Park jest ogólnomiejskim centrum rekreacyjno-wypoczynkowym Inowrocławia oraz parkiem zdrojowym, w którym rozmieszczone są liczne jednostki lecznicze, rehabilitacyjne i wypoczynkowe Uzdrowiska Inowrocław. Poza tym przy alejach można spotkać pomnik założyciela uzdrowiska Zygmunta Wilkońskiego, ławeczkę z rzeźbą gen. Władysława Sikorskiego, pomnik Ziemowita, Trzech Gracji. 

Centrum Miasta 

Pierwsze wzmianki o istnieniu miasta Inowrocław pochodzą z 1185r. Dawniej centrum miasta otaczały mury obronne, których pozostałości można obecnie zobaczyć nieopodal Teatru Miejskiego, który znajduje się jedynie 5min drogi pieszo od Rynku miasta. Sam rynek przeszedł niedawno rewitalizację i pojawiła się na nim min. nowoczesna fontanna, która latem daje chłód dorosłym i masę frajdy dzieciom. Nieopodal fontanny można podziwiać pomnik patronki miasta Królowej Jadwigi. Warto też odwiedzić Plac Klasztorny w centrum, na którym znaleźć można wykonaną z mosiądzu makietę starego centrum miasta oraz zdobiony Teatr Miejski. Wszystko to można zrobić podczas jednego spaceru deptakiem klimatycznej ulicy Królowej Jadwigi !

Kościół Najświętszej Marii Panny

Jeden z najstarszych kościołów na Kujawach, którego budowę datuje się na XIIw. Od 2008r. nosi tytuł Bazyliki Mniejszej. Jest to pod względem artystycznym i historycznym najcenniejszy zabytem maista Inowrocław. Największa w Europie Środkowej bazylika redukowana w stylu romańskim, orientowana, murowana z granitowych ciosów, z partiami wież powyżej przyziemia zbudowanymi z cegły. Pod względem architektonicznym jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków w stylu romańskim w Polsce. 

Dodatkowo w jego sąsiedztwie znajduje się olbrzymi i piękny Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w stylu neo-romańskim, który również polecamy zobaczyć !

Wystawa Solnictwa

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pod Miastem Inowrocław znajduje się nieczynna już kopalnia soli, która w czasach swojej świetności była jedna z największych w Polsce. Dziś niestety kopalni zwiedzić nie można, ale dla miłośników historii polecamy udać się na wystawę solnictwa by jeszcze bardziej poczuć klimat miasta oraz móc odbyć wewnętrzną podróż w jego historię.

Okolice miasta

Jezioro turkusowe w Piechcinie 

Jezioro powstałe w wyniku zalania starego kamieniołomu wapienia. W wyniku reakcji chemicznych woda przybiera nieskazitelnie turkusowy kolor o widoczności nawet do 12m,  co potrafi zrobić wrażenie nawet na najbardziej wymagających. W około jeziora rozciągają się wysokie klify, które potrafią zachwycić oraz wzbudzić respekt nawet u największych śmiałków. Na dnie akwenu znajdują się pozostałości po dawnej eksploatacji górniczej, m.in. rury, stalowe płyty, schody, ale także dwa zatopione samochody Fiat 126, opony samochodowe, drewniana 6,5-metrowa żaglówka kabinowa i 12-metrowy morski jacht.

Na terenie jeziora działają różne kluby nurkowe, ze względu na dużą przejrzystość wody.

Mysia wieża w Kruszwicy

Zbudowana ok. 1350r. za polecenie króla Kazimierza Wielkiego wieża, jest pozostałością po zamku. Wysoka na 32m wieża, leży u brzegu jeziora Gopło, na którym odbywają się min. ogólnopolskie zawody kajakarskie. 

Sama budowla związana jest z legendami np. o królu Popielu, od której to legendy pochodzi nazwa wieży „Mysia”. Jednak tutaj nie będziemy zdradzać szczegółów i zachęcamy do samodzielnego zainteresowania się legendą i odwiedzenia wieży !

Kalwaria Pakoska

Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą, to komplekt 25 kaplic wraz z Klasztorem franciszkanów pw. św. Bonawentury. Jest jedną z najstarszych i drugą co do wielkości po Kalwarii Zebrzydowskiej. Pochodzi z XVII wieku. Inicjatorem wzniesienia kalwarii był ksiądz Wojciech Kęsicki, który już wiosną 1628 roku poprowadził tędy pierwszą drogę krzyżową.

Toruń

Dla tych bardziej mobilnych gorąco polecamy odwiedzić miasta Toruń! Jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce, którego zabytki można wymieniać by cały dzień. Miasta w którym swój zamek mieli Krzyżacy jest naszpikowany historią, którą widać na każdym kroku. Nie sposób opisać wszystkich miejsc dlatego wymienimy tylko te które trzeba zobaczyć: Starówka, spacer Bulwarem Filadelfijskim, pozostałości zamku Krzyżaków, Krzywa Wieża, Pomnik Mikołaja Kopernika. 

I oczywiście nie zapomnijcie skosztować słynnych toruńskich pierników ! 🙂